Till kommunens startsida
Gustavsbergs gymnasium
Talande webbLyssna

Ansök till G2

Det finns två vägar att söka oss och det beror på var du befinner dig i livet just nu.

- Du går i åk 9 och skall söka till gymnasiet till nästa höst.

- Du kanske har hoppat av skolan, vill byta och är mellan 16-19 år.

Sökande till åk 1

Är det dags för dig att söka till åk 1 på gymnasiet inför höstterminen 2018 kan du skicka in din ansökan via http://www.gyantagningen.selänk till annan webbplats


Går du i årskurs 9 kommer du få ditt lösenord hemskickat under v. 3 . Du som tänker söka om till nytt gymnasieprogram kontaktar din studie- och yrkesvägledare. Du som inte har en studie- och yrkesvägledare mailar till Gymnasieantagningen, gyantagningen@storsthlm.se och ber om att få ett lösenord.

Byta skola eller börja om

Har du hoppat av gymnasiet och är mellan 16-19 år och vill börja igen eller vill du byta skola?

Tag då kontakt med vår studie- och yrkesvägledare

Johan Karlsson, 08-570 485 33
johan.karlsson@gustavsbergsgymnasium.se

Kommentarer
Lämna en kommentar
Lämna en kommentar



Senast publicerad:

Kontakt

Rektor
Marie Olofsson
Telefon: 08-570 48530
marie.olofsson@gustavsbergsgymnasium.se

 

Biträdande rektor 
Emil Johansson
Telefon: 08-570 47561
emil.johansson@gustavsbergsgymnasium.se

 

Intendent
Josefin Karlsson
Telefon: 08-570 48531
josefin.Karlsson@varmdo.se

 

IT
Alexander Dahlén
Telefon: 070-168 01 02
data@gustavsbergsgymnasium.se

 

Studie- och yrkesvägledare
Johan Karlsson
Telefon: 08-570 48533
johan.karlsson@gustavsbergsgymnasium.se

 

Vid förfrågan av betygsdokument maila;

betyg@gustavsbergsgymnasium.se

Ange För- och efternamn, personnummer, klass och avgångsår.


Programmentorer

Barn- och Fritidsprogrammet, Vård- och Omsorgsprogrammet
Anna-Karin Linusson
Telefon: 070-168 04 76
linus@gustavsbergsgymnasium.se

 

Hantverksprogrammet, Introduktionsprogram
Anna Andersson
Telefon: 070-001 95 34
anna.andersson@gustavsbergsgymnasium.se

 

Naturvetenskapsprogrammet, Samhällsvetenskapsprogrammet
Ildiko Toth
Telefon: 070-168 01 98
ildiko.toth@gustavsbergsgymnasium.se

 

Språkintroduktionsprogrammet
Margareta Engström Inborr
Telefon: 08-570 47525
maggi@gustavsbergsgymnasium.se

 

Språkintroduktionsprogrammet
Maria Hjertzell
Telefon: 073-986 09 72
maria.hjertzell@gustavsbergsgymnasium.se

 


Sjukanmälan görs via Schoolsoftlänk till annan webbplats.

 

Mer kontaktinformation