Till kommunens startsida
Gustavsbergs gymnasium
Talande webbLyssna

Om skolan

Gustavsbergs gymnasium, G2, är en liten och trygg kommunal skola som sätter kunskap och kreativitet i centrum. Här studerar 350 elever varav hälften kommer från Värmdö kommun och resten är från hela Stockholmsregionen.

Vi satsar på en bra studiemiljö för eleverna med fräscha lokaler och modern teknik i klassrummen. Alla lärare på skolan har lärarlegitimation och är engagerade i eleverna och sina ämnen.

Eleverna har heltidsmentorer så att de får bra individuell stöttning och får mer tid med lärarna i undervisningen. Vår studio är öppen flera dagar i veckan för dig som behöver stöttning att nå dina mål.

Vi erbjuder både högskoleförberedande utbildningar, Samhällsvetenskapliga programmet och Naturvetenskapliga programmet, samt yrkesförberedande utbildningar som ger jobb efter avslutade studier. Vi utbildar allt från barnskötare, fritidspersonal, undersköterskor och annan vårdpersonal till frisörer och stylister. Läs mer under respektive program.

Skolan lägger stor tyngdvikt vid förmågan att omsätta teoretiska kunskaper i praktiken på samtliga program.

För oss på G2 är den positiva öppna stämningen viktig. Om du trivs och känner att du blir sedd, kommer du nå bättre resultat.

G2 är en skola att växa i.

Kommentarer
Lämna en kommentar
Lämna en kommentar



Senast publicerad:

Kontakt

Rektor
Marie Olofsson
Telefon: 08-570 48530
marie.olofsson@gustavsbergsgymnasium.se


Biträdande rektor 
Emil Johansson
Telefon: 08-570 47561
emil.johansson@gustavsbergsgymnasium.se


Intendent
Josefin Karlsson
Telefon: 08-570 48531
josefin.Karlsson@varmdo.se


IT
Alexander Dahlén
Telefon: 070-168 01 02
data@gustavsbergsgymnasium.se


Studie- och yrkesvägledare
Johan Karlsson
Telefon: 08-570 48533
johan.karlsson@gustavsbergsgymnasium.se


Kurator
Ola Sundberg Lax
Telefon: 08-570 4753
ola.lax@gustavsbergsgymnasium.se

 

Skolsköterska
Linda Kusoffsky
linda.kusoffsky@gustavsbergsgymnasium.se

 

Speciallärare
Marianne Löfmark
Telefon: 070-001 95 70
marianne.lofmark@gustavsbergsgymnasium.se


Specialpedagog AST-studion
Karolina Lagerström
kaolina.lagerström@gustavsbergsgymnasium.se


Programmentorer

Barn- och Fritidsprogrammet, Vård- och Omsorgsprogrammet
Anna-Karin Linusson
Telefon: 070-168 04 76
linus@gustavsbergsgymnasium.se


Hantverksprogrammet, Introduktionsprogram
Anna Andersson
Telefon: 070-001 95 34
anna.andersson@gustavsbergsgymnasium.se


Naturvetenskapsprogrammet, Samhällsvetenskapsprogrammet
Ildiko Toth
Telefon: 070-168 01 98
ildiko.toth@gustavsbergsgymnasium.se


Språkintroduktionsprogrammet
Margareta Engström Inborr
Telefon: 08-570 47525
maggi@gustavsbergsgymnasium.se


Vid förfrågan av betygsdokument maila;

betyg@gustavsbergsgymnasium.se

Ange För- och efternamn, personnummer, klass och avgångsår.


Sjukanmälan görs via Schoolsoftlänk till annan webbplats.

 

Mer kontaktinformation