Talande webbLyssna

Likabehandling

Vår policy är att alla elever och personal ska uppleva att vår skola är en trygg, trivsam och respektfull miljö och att vi alla bidrar till detta.

Vi accepterar inte några tendenser till diskriminering, trakasserier eller annan kränkande behandling. När konflikter uppstår, som det gör mellan människor som möts, vill vi att alla tar hjälp av varandra för att snabbt lösa konflikter och kunna gå vidare.

Vision

Vi strävar efter bästa möjliga möte mellan människor på vår skola. Alla ska tillåtas vara den man är och har samma rätt att känna trygghet och kunna utvecklas. Vi är en skola för alla och inkludering är vår ledstjärna. Vår skola ska ha höga förväntningar på våra elever och förståelse för varje persons individuella utveckling.

Att få känna sig framgångsrik är en viktig faktor för att förebygga kränkande behandling av andra.


Vår likabehandlingsplan uppdateras årligen.


Senast publicerad: 2019-02-26

Kontakt

Rektor
Marie Olofsson
Telefon: 08-570 48530
marie.olofsson@gustavsbergsgymnasium.se


Biträdande rektor 
Emil Johansson
Telefon: 08-570 47561
emil.johansson@gustavsbergsgymnasium.se


Intendent
Josefin Karlsson
Telefon: 08-570 48531
josefin.Karlsson@varmdo.se


IT
Alexander Dahlén
Telefon: 070-168 01 02
data@gustavsbergsgymnasium.se


Studie- och yrkesvägledare
Johan Karlsson
Telefon: 08-570 48533
johan.karlsson@gustavsbergsgymnasium.se


Kurator
Ola Sundberg Lax
Telefon: 08-570 47531
ola.lax@gustavsbergsgymnasium.se


Skolsköterska
Linda Kusoffsky

Telefon: 073-988 76 03 
linda.kusoffsky@gustavsbergsgymnasium.se


Speciallärare
Marianne Löfmark
Telefon: 070-001 95 70
marianne.lofmark@gustavsbergsgymnasium.se


Specialpedagog AST-studion
Karolina Lagerström
kaolina.lagerström@gustavsbergsgymnasium.se


Programmentorer

Barn- och Fritidsprogrammet, Vård- och Omsorgsprogrammet
Anna-Karin Linusson
Telefon: 070-168 04 76
linus@gustavsbergsgymnasium.se


Hantverksprogrammet, Introduktionsprogram
Anna Andersson
Telefon: 070-001 95 34
anna.andersson@gustavsbergsgymnasium.se


Naturvetenskapsprogrammet, Samhällsvetenskapsprogrammet
Ildiko Toth
Telefon: 070-168 01 98
ildiko.toth@gustavsbergsgymnasium.se


Språkintroduktionsprogrammet
Margareta Engström Inborr
Telefon: 08-570 47525
maggi@gustavsbergsgymnasium.se


Vid förfrågan av betygsdokument maila;

betyg@gustavsbergsgymnasium.se

Ange För- och efternamn, personnummer, klass och avgångsår.


Sjukanmälan görs via Schoolsoftlänk till annan webbplats.

 

Mer kontaktinformation