Till kommunens startsida
Gustavsbergs gymnasium
Talande webbLyssna

Våra utbildningar

Gustavsbergs Gymnasium erbjuder högskoleförberedande och yrkesförberedande program samt introduktionsprogram.

Varje elev har en mentor. De jobbar heltid som mentorer med ansvar att stötta dig i skolarbetet.


Skolan erbjuder följande program:

Naturvetenskapliga programmetlänk till annan webbplats

Marin och allmän naturvetenskaplig inriktning

Samhällsvetenskapliga programmetlänk till annan webbplats

Beteendevetenskaplig och Samhällsvetenskaplig inriktning

Barn- och fritidsprogrammetlänk till annan webbplats

Pedagogiskt arbete och Fritid och hälsa

Vård- och omsorgsprogrammetlänk till annan webbplats

Hantverksprogrammetlänk till annan webbplats

Inriktning Frisör och Stylist

Introduktionsprogrammetlänk till annan webbplats

Individuellt alternativ

Programinriktat val

Yrkesintroduktion

Språkintroduktion

Läs mer om det program som intresserar dig!

0 kommentarer har registrerats
Lämna en kommentar
Lämna en kommentar



Senast publicerad:

Kontakt

Rektor
Marie Olofsson
Telefon: 08-570 48530
marie.olofsson@gustavsbergsgymnasium.se


Biträdande rektor 
Emil Johansson
Telefon: 08-570 47561
emil.johansson@gustavsbergsgymnasium.se


Intendent
Josefin Karlsson
Telefon: 08-570 48531
josefin.Karlsson@varmdo.se


IT
Alexander Dahlén
Telefon: 070-168 01 02
data@gustavsbergsgymnasium.se


Studie- och yrkesvägledare
Johan Karlsson
Telefon: 08-570 48533
johan.karlsson@gustavsbergsgymnasium.se


Kurator
Ola Sundberg Lax
Telefon: 08-570 47531
ola.lax@gustavsbergsgymnasium.se


Skolsköterska
Linda Kusoffsky

Telefon: 073-988 76 03 
linda.kusoffsky@gustavsbergsgymnasium.se


Speciallärare
Marianne Löfmark
Telefon: 070-001 95 70
marianne.lofmark@gustavsbergsgymnasium.se


Specialpedagog AST-studion
Karolina Lagerström
kaolina.lagerström@gustavsbergsgymnasium.se


Programmentorer

Barn- och Fritidsprogrammet, Vård- och Omsorgsprogrammet
Anna-Karin Linusson
Telefon: 070-168 04 76
linus@gustavsbergsgymnasium.se


Hantverksprogrammet, Introduktionsprogram
Anna Andersson
Telefon: 070-001 95 34
anna.andersson@gustavsbergsgymnasium.se


Naturvetenskapsprogrammet, Samhällsvetenskapsprogrammet
Ildiko Toth
Telefon: 070-168 01 98
ildiko.toth@gustavsbergsgymnasium.se


Språkintroduktionsprogrammet
Margareta Engström Inborr
Telefon: 08-570 47525
maggi@gustavsbergsgymnasium.se


Vid förfrågan av betygsdokument maila;

betyg@gustavsbergsgymnasium.se

Ange För- och efternamn, personnummer, klass och avgångsår.


Sjukanmälan görs via Schoolsoftlänk till annan webbplats.

 

Mer kontaktinformation