Till kommunens startsida
Gustavsbergs gymnasium
Talande webbLyssna

Samhällsvetenskapliga programmet

Programmet för dig som vill förstå världen och studera vidare på universitet och högskola.

Du som väljer Samhällsvetenskapsprogrammet får en bra grund för att kunna läsa vidare på universitet eller högskola.

Under din utbildning fördjupar du dig i samhällsfrågor och miljöfrågor. På samhällsprogrammet läser vi kurserna Politik och hållbar utveckling, och Entreprenörskap, som en specialisering.

Programmet riktar sig till dig som vill:

  • få högskolebehörighet
  • få goda kunskaper om hur samhället fungerar
  • få goda kunskaper om miljöfrågor
  • veta hur du kan påverka samhället omkring dig

Våra inriktningar

Samhällsvetenskaplig inriktning

Inriktning som ger dig fördjupade kunskaper om samhällsstrukturer och människans livsvillkor.

Beteendevetenskaplig inriktning

Inriktning som ger dig fördjupade kunskaper om människors utveckling och samspel i olika sammanhang.

0 kommentarer har registrerats
Lämna en kommentar
Lämna en kommentar



Senast publicerad:

Kontakt

Rektor
Marie Olofsson
Telefon: 08-570 48530
marie.olofsson@gustavsbergsgymnasium.se


Biträdande rektor 
Emil Johansson
Telefon: 08-570 47561
emil.johansson@gustavsbergsgymnasium.se


Intendent
Josefin Karlsson
Telefon: 08-570 48531
josefin.Karlsson@varmdo.se


IT
Alexander Dahlén
Telefon: 070-168 01 02
data@gustavsbergsgymnasium.se


Studie- och yrkesvägledare
Johan Karlsson
Telefon: 08-570 48533
johan.karlsson@gustavsbergsgymnasium.se


Kurator
Ola Sundberg Lax
Telefon: 08-570 47531
ola.lax@gustavsbergsgymnasium.se


Skolsköterska
Linda Kusoffsky

Telefon: 073-988 76 03 
linda.kusoffsky@gustavsbergsgymnasium.se


Speciallärare
Marianne Löfmark
Telefon: 070-001 95 70
marianne.lofmark@gustavsbergsgymnasium.se


Specialpedagog AST-studion
Karolina Lagerström
kaolina.lagerström@gustavsbergsgymnasium.se


Programmentorer

Barn- och Fritidsprogrammet, Vård- och Omsorgsprogrammet
Anna-Karin Linusson
Telefon: 070-168 04 76
linus@gustavsbergsgymnasium.se


Hantverksprogrammet, Introduktionsprogram
Anna Andersson
Telefon: 070-001 95 34
anna.andersson@gustavsbergsgymnasium.se


Naturvetenskapsprogrammet, Samhällsvetenskapsprogrammet
Ildiko Toth
Telefon: 070-168 01 98
ildiko.toth@gustavsbergsgymnasium.se


Språkintroduktionsprogrammet
Margareta Engström Inborr
Telefon: 08-570 47525
maggi@gustavsbergsgymnasium.se


Vid förfrågan av betygsdokument maila;

betyg@gustavsbergsgymnasium.se

Ange För- och efternamn, personnummer, klass och avgångsår.


Sjukanmälan görs via Schoolsoftlänk till annan webbplats.

 

Mer kontaktinformation