Till kommunens startsida
Gustavsbergs gymnasium
Talande webbLyssna

Vård och omsorg

Gillar du att möta människor i alla åldrar och vara ett stöd där det behövs?

Du som väljer Vård- och omsorgsprogrammet får en bra grund för att kunna arbeta inom social omsorg, omvårdnad, hälso och sjukvård.

Under den 15 veckor arbetsplatsförlagda delen (praktik/APL) av din utbildning möter du yrkeskunniga förebilder och utbildningen ger dig möjlighet att gå    vidare till yrken som undersköterska, elevassistent, personlig assistent och mentalskötare.

Programmet riktar sig till dig som vill:

  • arbeta med människor i olika åldrar,
  • få kunskaper om omvårdnad, omsorg, hälsa och sjukvård,
  • lära dig samarbeta och ta ansvar,
  • arbeta med verksamheter som sätter etik och människovärde i centrum,
  • få en bred yrkesutbildning med möjlighet till vidare studier.

Allmän inriktning

Inriktningen ger grundläggande kunskaper om mötet med människor och dess behov inom social omsorg, hälso och sjukvård. Du erbjuds en god teoretisk och praktisk grund för att känna dig trygg inför mötet med arbetslivet.

Du kan inom ramen för programmet läsa in grundläggande högskolebehörighet, men även särskild behörighet, för vidare studier på högskola till sjuksköterska.

0 kommentarer har registrerats
Lämna en kommentar
Lämna en kommentar



Senast publicerad:

Kontakt

Rektor
Marie Olofsson
Telefon: 08-570 48530
marie.olofsson@gustavsbergsgymnasium.se

 

Biträdande rektor 
Emil Johansson
Telefon: 08-570 47561
emil.johansson@gustavsbergsgymnasium.se

 

Intendent
Josefin Karlsson
Telefon: 08-570 48531
josefin.Karlsson@varmdo.se

 

IT
Alexander Dahlén
Telefon: 070-168 01 02
data@gustavsbergsgymnasium.se

 

Studie- och yrkesvägledare
Johan Karlsson
Telefon: 08-570 48533
johan.karlsson@gustavsbergsgymnasium.se

 

Vid förfrågan av betygsdokument maila;

betyg@gustavsbergsgymnasium.se

Ange För- och efternamn, personnummer, klass och avgångsår.


Programmentorer

Barn- och Fritidsprogrammet, Vård- och Omsorgsprogrammet
Anna-Karin Linusson
Telefon: 070-168 04 76
linus@gustavsbergsgymnasium.se

 

Hantverksprogrammet, Introduktionsprogram
Anna Andersson
Telefon: 070-001 95 34
anna.andersson@gustavsbergsgymnasium.se

 

Naturvetenskapsprogrammet, Samhällsvetenskapsprogrammet
Ildiko Toth
Telefon: 070-168 01 98
ildiko.toth@gustavsbergsgymnasium.se

 

Språkintroduktionsprogrammet
Margareta Engström Inborr
Telefon: 08-570 47525
maggi@gustavsbergsgymnasium.se

 

Språkintroduktionsprogrammet
Maria Hjertzell
Telefon: 073-986 09 72
maria.hjertzell@gustavsbergsgymnasium.se

 


Sjukanmälan görs via Schoolsoftlänk till annan webbplats.

 

Mer kontaktinformation