Till kommunens startsida
Gustavsbergs gymnasium
Talande webbLyssna

Introduktionsprogrammet

På Introduktionsprogrammen kan du studera för att bli behörig till gymnasiet, förbereda dig för annan utbildning eller göra dig redo för arbetsmarknaden.

Individuellt alternativ

För dig som saknar många betyg från grundskolan. Utbildningen syftar till att du ska kunna fortsätta studera på gymnasiet eller börja arbeta.

Programinriktat val

För dig som vill gå ett yrkesprogram och saknar ett eller flera av de godkända betyg som krävs. Du läser yrkesprogrammets kurser tillsammans med övriga elever och de kurser som du inte har godkända betyg i på grundskolenivå.

Yrkesintroduktion

För dig som vill gå ett yrkesprogram men saknar grundskolebetyg. Finns för Hantverksprogrammet frisör/stylist, Vård- och omsorgsprogrammet samt Barn- och fritidsprogrammet.

Språkintroduktion

För dig som är ny i Sverige och ännu inte har kunskaper i svenska som motsvarar åk 9. Utbildningen har tyngdpunkten på svenska som andraspråk, men också övriga ämnen som saknas för att du ska bli gymnasiebehörig.

0 kommentarer har registrerats
Lämna en kommentar
Lämna en kommentar



Senast publicerad:

Kontakt

Rektor
Marie Olofsson
Telefon: 08-570 48530
marie.olofsson@gustavsbergsgymnasium.se


Biträdande rektor 
Emil Johansson
Telefon: 08-570 47561
emil.johansson@gustavsbergsgymnasium.se


Intendent
Josefin Karlsson
Telefon: 08-570 48531
josefin.Karlsson@varmdo.se


IT
Alexander Dahlén
Telefon: 070-168 01 02
data@gustavsbergsgymnasium.se


Studie- och yrkesvägledare
Johan Karlsson
Telefon: 08-570 48533
johan.karlsson@gustavsbergsgymnasium.se


Kurator
Ola Sundberg Lax
Telefon: 08-570 4753
ola.lax@gustavsbergsgymnasium.se

 

Skolsköterska
Linda Kusoffsky
linda.kusoffsky@gustavsbergsgymnasium.se

 

Speciallärare
Marianne Löfmark
Telefon: 070-001 95 70
marianne.lofmark@gustavsbergsgymnasium.se


Specialpedagog AST-studion
Karolina Lagerström
kaolina.lagerström@gustavsbergsgymnasium.se


Programmentorer

Barn- och Fritidsprogrammet, Vård- och Omsorgsprogrammet
Anna-Karin Linusson
Telefon: 070-168 04 76
linus@gustavsbergsgymnasium.se


Hantverksprogrammet, Introduktionsprogram
Anna Andersson
Telefon: 070-001 95 34
anna.andersson@gustavsbergsgymnasium.se


Naturvetenskapsprogrammet, Samhällsvetenskapsprogrammet
Ildiko Toth
Telefon: 070-168 01 98
ildiko.toth@gustavsbergsgymnasium.se


Språkintroduktionsprogrammet
Margareta Engström Inborr
Telefon: 08-570 47525
maggi@gustavsbergsgymnasium.se


Vid förfrågan av betygsdokument maila;

betyg@gustavsbergsgymnasium.se

Ange För- och efternamn, personnummer, klass och avgångsår.


Sjukanmälan görs via Schoolsoftlänk till annan webbplats.

 

Mer kontaktinformation