Till kommunens startsida
Gustavsbergs gymnasium
Talande webbLyssna

Om skolan

Gustavsbergs gymnasium, G2, är en liten och trygg kommunal skola som sätter kunskap och kreativitet i centrum. Här studerar 300 elever varav hälften kommer från Värmdö kommun och resten är från hela Stockholmsregionen.

Skolan ligger i den tidigare badkarsfabrikens lokaler mitt i de nybyggda Porslinskvarteren i Gustavsberg. Vi satsar på en bra studiemiljö med fräscha lokaler och modern teknik i klassrummen.

Alla lärare på skolan har lärarlegitimation och är engagerade i eleverna och i sina ämnen. Vi har heltidsmentorer så att eleverna ges bra individuell stöttning och får mer tid med lärarna i undervisningen. Vår studio är öppen flera dagar i veckan för dig som behöver stöttning för att nå dina mål.

G2 erbjuder såväl högskoleförberedande program som yrkesprogram.

De två högskoleförberedande programmen är Samhällsvetenskapsprogrammet och Naturvetenskapsprogrammet. De tre yrkesprogrammen är Barn- och fritidsprogrammet, Vård och omsorgsprogrammet samt Hantverksprogrammet frisör/stylist.

Inom yrkesprogrammen ges du möjlighet att läsa in grundläggande högskolebehörighet.

Vi lägger stor vikt vid förmågan att omsätta teoretiska kunskaper i praktiken på samtliga program.

För oss på G2 är den positiva öppna stämningen viktig. Om du trivs och känner att du blir sedd, kommer du nå bättre resultat.

G2 är en skola att växa i!

Kommentarer
Lämna en kommentar
Lämna en kommentar



Senast publicerad:

Kontakt

Rektor
Marie Olofsson
Telefon: 08-570 48530
marie.olofsson@gustavsbergsgymnasium.se


Biträdande rektor 
Emil Johansson
Telefon: 08-570 47561
emil.johansson@gustavsbergsgymnasium.se


Skolassistent 
Nathasha Berg
Telefon: 070-413 04 71
nathasha.berg@gustavsbergsgymnasium.se


Skolassistent  
Maria Hjertzell
Telefon: 073-986 09 75
maria.hjertzell@gustavsbergsgymnasium.se


IT
Alexander Dahlén
Telefon: 070-168 01 02
data@gustavsbergsgymnasium.se


Studie- och yrkesvägledare
Johan Karlsson
Telefon: 08-570 48533
johan.karlsson@gustavsbergsgymnasium.se


Kurator
Ola Sundberg Lax
Telefon: 08-570 47531
ola.lax@gustavsbergsgymnasium.se


Skolsköterska
Linda Kusoffsky

Telefon: 073-988 76 03 
linda.kusoffsky@gustavsbergsgymnasium.se


Specialpedagog
Pamilla Carlén
pamilla.carlen@gustavsbergsgymnasium.se


Specialpedagog AST-studion
Karolina Lagerström
karolina.lagerström@gustavsbergsgymnasium.se


Programmentorer

Barn- och Fritidsprogrammet, Vård- och Omsorgsprogrammet
Marianne Löfmark
Telefon: 070-001 95 70
marianne.lofmark@gustavsbergsgymnasium.se


Hantverksprogrammet, Introduktionsprogram
Anna Andersson
Telefon: 070-001 95 34
anna.andersson@gustavsbergsgymnasium.se


Naturvetenskapsprogrammet, Samhällsvetenskapsprogrammet
Ildiko Toth
Telefon: 070-168 01 98
ildiko.toth@gustavsbergsgymnasium.se


Introduktionsprogram
Johan Karlsson
Telefon: 08-570 48533
johan.karlsson@gustavsbergsgymnasium.se


Ola Sundberg Lax
Telefon: 08-570 47531
ola.lax@gustavsbergsgymnasium.se


Språkintroduktionsprogrammet
Alma Svensson
Telefon: 073-986 09 72
alma.svensson@gustavsbergsgymnasium.se


Vid förfrågan av betygsdokument maila;

betyg@gustavsbergsgymnasium.se

Ange För- och efternamn, personnummer, klass och avgångsår.




Sjukanmälan görs via Schoolsoftlänk till annan webbplats.

 

Mer kontaktinformation