Till kommunens startsida
Gustavsbergs gymnasiums logotyp
Talande webbLyssna

Poängplan för Kriminologi

Nedan hittar du den tillgänglighetsanpassade versionen av poängplanen för Kriminologi.

Poängplan för Kriminologi - Samhällsvetenskapsprogrammet 21/22

Poängplan för Kriminologi - Samhällsvetenskapsprogrammet 21/22

Poäng

Gymnasiegemensamma ämnen


Engelska 5

100

Engelska 6

100

Historia 1b

100

Idrott och hälsa 1

100

Matematik 1b

100

Matematik 2b

100

Naturkunskap 1b

100

Religionskunskap 1

50

Samhällskunskap 1b

100

Svenska 1

100

Svenska 2

100

Svenska 3

100

Summa

1150

Programgemensamma ämnen


Filosofi 1

50

Moderna språk

200

Psykologi 1

50

Summa

300

Inriktning och programfördjupning


Beteendevetenskap - Kriminologi


Ledarskap och organisation

100

Kommunikation

100

Psykologi 2

50

Samhällskunskap 2

100

Samhällskunskap 3

100

Sociologi

100

Kriminologi*

100

Europakunskap*

100

Summa

750

Samhällsvetenskap - Kriminologi


Geografi 1

100

Historia 2

100

Religionskunskap 2

50

Samhällskunskap 2

100

Samhällskunskap 3

100

Sociologi

100

Kriminologi*

100

Europakunskap*

100

Summa

750

Individuellt val**

200

Gymnasiearbete

100

Totalt

2500


*Humanistisk och samhällsvetenskaplig specialisering
** Individuellt val tex Eng07, Idrott2

0 kommentarer har registrerats
Lämna en kommentar
Lämna en kommentar



Senast publicerad:

Kontakt

Rektor
Christian Eklöv Hagman

Telefon: 08-570 48 530
christian.eklovhagman@gustavsbergsgymnasium.se


Biträdande rektor 
Emil Johansson
Telefon: 08-570 47 561
emil.johansson@gustavsbergsgymnasium.se


Skolassistent 
Nathasha Berg
Telefon: 070-413 04 71
nathasha.berg@gustavsbergsgymnasium.se


Skolassistent  
Maria Hjertzell
Telefon: 073-986 09 75
maria.hjertzell@gustavsbergsgymnasium.se


IT
Alexander Dahlén
Telefon: 070-168 01 02
data@gustavsbergsgymnasium.se


Studie- och yrkesvägledare
Johan Karlsson
Telefon: 08-570 48533
johan.karlsson@gustavsbergsgymnasium.se​


Kurator
Ola Sundberg Lax
Telefon: 070-2726767
ola.lax@gustavsbergsgymnasium.se​


Skolsköterska
Birgitta Lundin

Telefon: 073-988 76 03 
birgitta.lundin@gustavsbergsgymnasium.se


Specialpedagog
Pamilla Carlén
pamilla.carlen@gustavsbergsgymnasium.se​


Specialpedagog AST-studion
Karolina Lagerström
karolina.lagerström@gustavsbergsgymnasium.se


Programmentorer

Barn- och Fritidsprogrammet
Marianne Löfmark
Telefon: 070-001 95 70
marianne.lofmark@gustavsbergsgymnasium.se​


Hantverksprogrammet, Vård- och Omsorgsprogrammet 
Anna Andersson
Telefon: 070-001 95 34
anna.andersson@gustavsbergsgymnasium.se


Naturvetenskapsprogrammet, Samhällsvetenskapsprogrammet
Ildiko Toth
Telefon: 070-168 01 98
ildiko.toth@gustavsbergsgymnasium.se


Introduktionsprogram
Johan Karlsson
Telefon: 08-570 48533
johan.karlsson@gustavsbergsgymnasium.se​


Ola Sundberg Lax
Telefon: 08-570 47531
ola.lax@gustavsbergsgymnasium.se​


Språkintroduktionsprogrammet
Nagwa Bashier
Telefon: 073-986 09 72
nagwa.bashier@gustavsbergsgymnasium.se


Vid förfrågan av betygsdokument maila:

betyg@gustavsbergsgymnasium.se

Ange för- och efternamn, personnummer, klass och avgångsår.




Sjukanmälan görs via Schoolsoftlänk till annan webbplats.

 

Mer kontaktinformation