Till kommunens startsida
Gustavsbergs gymnasium
Talande webbLyssna

Naturvetenskaps-programmet - marin profil

Naturvetenskapsprogrammet på G2 passar dig som vill studera på universitet eller högskola, tycker det är spännande med NO-ämnen och matematik, samt gillar natur och hav.

Utbildningen ger fördjupade kunskaper i ämnen som biologi, fysik, kemi och matematik.

På naturvetenskapsprogrammet tränar du dig i problemlösning och fördjupar din förståelse kring vår tids viktiga energi- och miljöfrågor. Hos oss lär du dig även att samarbeta och ta ansvar.

 

Unikt för oss på G2 är att du fördjupar dig inom marinbiologi.

Alla läser kurserna Biologi i vattenmiljö och Naturvetenskaplig specialisering med inriktning mot havet. Vi gör flera exkursioner i Östersjön, både över och under vattenytan, för att lära om det marina växt- och djurlivet i havet. I årskurs 3 åker vi till Västkusten och jämför det marina livet i Östersjön. Vi lär dig mer om havet - vår gemensamma framtidsresurs.

Dessutom, får alla som vill, lära sig dyka och ta dykcertifikat kostnadsfritt. som en del av undervisningen. Vi börjar med att öva i bassäng på Gustavsbergsbadet och avslutar med dyk i havet. Vår dykutbildning genomförs med licensierad dykinstruktör och du kan låna all utrustning. Efter dykkursen blir du certifierad som PADI Open Water Diver, vilket innebär att du kan dyka överallt i världen ner till 18 meters djup.

Våra inriktningar

På G2 väljer du inriktning först inför årskurs tre då du säkert vet vad som passar dig.

Naturvetenskaplig inriktning

Här läser du fördjupningar i alla de naturvetenskapliga kurserna. Du som väljer denna inriktning, kommer att få maximal högskolebehörighet.

Naturvetenskaplig och samhällsvetenskaplig inriktning

Denna inriktning innebär att du fördjupar dig inom de samhällsvetenskapliga ämnena, men håller delvis ändå kvar det vid naturvetenskapliga perspektivet. Du läser bland annat om hållbarhet ur ett politiskt perspektiv.


För mer information kontakta programansvarig katarina.ekelius@gustavsbergsgymnasium.se

0 kommentarer har registrerats
Lämna en kommentar
Lämna en kommentar



Senast publicerad:

Kontakt

Rektor
Marie Olofsson
Telefon: 08-570 48530
marie.olofsson@gustavsbergsgymnasium.se


Biträdande rektor 
Emil Johansson
Telefon: 08-570 47561
emil.johansson@gustavsbergsgymnasium.se


Skolassistent 
Nathasha Berg
Telefon: 070-413 04 71
nathasha.berg@gustavsbergsgymnasium.se


Skolassistent  
Maria Hjertzell
Telefon: 073-986 09 75
maria.hjertzell@gustavsbergsgymnasium.se


IT
Alexander Dahlén
Telefon: 070-168 01 02
data@gustavsbergsgymnasium.se


Studie- och yrkesvägledare
Johan Karlsson
Telefon: 08-570 48533
johan.karlsson@gustavsbergsgymnasium.se


Kurator
Ola Sundberg Lax
Telefon: 08-570 47531
ola.lax@gustavsbergsgymnasium.se


Skolsköterska
Linda Kusoffsky

Telefon: 073-988 76 03 
linda.kusoffsky@gustavsbergsgymnasium.se


Specialpedagog
Pamilla Carlén
pamilla.carlen@gustavsbergsgymnasium.se


Specialpedagog AST-studion
Karolina Lagerström
karolina.lagerström@gustavsbergsgymnasium.se


Programmentorer

Barn- och Fritidsprogrammet, Vård- och Omsorgsprogrammet
Marianne Löfmark
Telefon: 070-001 95 70
marianne.lofmark@gustavsbergsgymnasium.se


Hantverksprogrammet, Introduktionsprogram
Anna Andersson
Telefon: 070-001 95 34
anna.andersson@gustavsbergsgymnasium.se


Naturvetenskapsprogrammet, Samhällsvetenskapsprogrammet
Ildiko Toth
Telefon: 070-168 01 98
ildiko.toth@gustavsbergsgymnasium.se


Introduktionsprogram
Johan Karlsson
Telefon: 08-570 48533
johan.karlsson@gustavsbergsgymnasium.se


Ola Sundberg Lax
Telefon: 08-570 47531
ola.lax@gustavsbergsgymnasium.se


Språkintroduktionsprogrammet
Alma Svensson
Telefon: 073-986 09 72
alma.svensson@gustavsbergsgymnasium.se


Vid förfrågan av betygsdokument maila;

betyg@gustavsbergsgymnasium.se

Ange För- och efternamn, personnummer, klass och avgångsår.




Sjukanmälan görs via Schoolsoftlänk till annan webbplats.

 

Mer kontaktinformation